Historia

Krótka historia

 

Nie można tworzyć współczesności i przyszłości nie pamiętając o przeszłości, dlatego warto chociażby krótko przypomnieć zmagania wcześniejszej działalności czytelniczej. Tak jak na przestrzeni wieków znaczenie słowa biblioteka ulegało przeobrażeniom, tak również przeobrażeniom ulegała organizacja i zakres oddziaływania instytucji bibliotecznej. Najczęściej spowodowane było to, czynnikami społecznymi, historycznymi a często ekonomicznymi. Przeglądając karty historii, nawet tej niedalekiej, w okresie zaborów i zaraz po odzyskaniu niepodległości czytelnictwo nie było powszechne, ponieważ dostęp do kultury i oświaty w tamtych czasach był ograniczony. Wielu mieszkańców wsi nie chodziło do szkoły i co wiązało się z tym, że nie umiało czytać. Stan ten zaczął ulegać poprawie w latach 1920 ?1939, po upowszechnieniu szkolnictwa. To właśnie szkoły propagowały czytelnictwo
i zakłady biblioteki. Działalność czytelnicza prowadziły też organizacje społeczne.
W Tłuchowie przyjął się zwyczaj zbierania się w jednym domu po kilka lub kilkanaście osób i słuchania czytanych przez jedna osobę fragmentów wybranej książki. Były to tak zwane sąsiedzkie wieczorki czytelnicze.
Czas okupacji niemieckiej, a więc lata 1939 ?1945, to okres uśpienia, regresu polskiej kultury i nauki. Czytanie polskich książek było całkowicie zabronione. Istniał nawet zakaz sąsiedzkich spotkań. Posiadanie polskich książek groziło sankcjami. Wprowadzono także zakaz używania języka polskiego w miejscach publicznych. Szkoły były zamknięte, wielu mieszkańców Tłuchowa i okolicznych wsi wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, bądź wysiedlono z ich gospodarstw.
?W 1945r. mimo powojennych trudności w zaopatrzeniu w najpotrzebniejsze artykuły, panował optymizm i ożywiona praca. Z każdym rokiem następował postęp w gospodarce
i kulturze?.
W 1948r. ówczesne władze państwowe wprowadziły zarządzenie tworzenia bibliotek publicznych. W tym właśnie czasie powstała Biblioteka Publiczna w Tłuchowie, która do roku 1965 znajdowała się najpierw w przybudówce, a później na poddaszu, dawnego drewnianego budynku urzędu gminy. (Budynek, który kiedyś znajdował się naprzeciw domu państwa Tadeusza i Janiny Pawłowskich, a poddano go rozbiórce w 2001 roku) W 1965 roku bibliotekę przeniesiono do nowo wybudowanego budynku Wiejskiego Domu Kultury.
W 1991 roku bibliotekę ponownie przeniesiono – tym razem do „nowego” budynku urzędu gminy. Do października 2011r. Gminna Biblioteka Publiczna znajdowała się w budynku Urzędu Gminy.

Od początku istnienia ? w 1948r . Bibliotekę Publiczną prowadzili:
Teresa Szczepańska
Weronika Zaćmińska
Wacława Witkowska
Krystyna Drzewiecka
Wacława Słomkowska
Stefan Stanżewski
Teresa Krysztoforska
Ewa Górecka
W 1979 r. prowadzenie biblioteki przyjęła Krystyna Michalska, która prowadzi ją do chwili obecnej, (tj. 2012r.)

Nowa biblioteka

 

W 2011r. Biblioteka Publiczna otrzymała prezent ? własny, nowy, przestronny obiekt dobudowany do Gminnego Ośrodka Kultury. Teraz dwie duże instytucje kulturalne działające w sąsiedztwie tego samego budynku stanowią ośrodek życia intelektualnego i kulturalnego środowiska lokalnego. Po dobudowaniu nowego obiektu, dnia 25 października 2011r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego lokalu biblioteki o pow. 248m?.

Zmiana lokalizacji biblioteki spowodowała, że stała się ona prawdziwym centrum udostępniania informacji, a także kształtowania prawidłowych postaw czytelniczych. Biblioteka znajduje się w miejscu łatwo dostępnym dla wszystkich mieszkańców gminy a wybudowanie jej w pobliżu Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Przedszkola Publicznego sprawiło, że w dużej mierze korzystają z niej dzieci, uczniowie i pracownicy oświaty
W lokalu znajdują się: wypożyczalnia, sala zajęć grupowych, pokoje administracyjne, zaplecza oraz sanitariaty. Biblioteka umożliwia użytkownikom korzystać z 6 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu znajdujących się : 4 stanowiska na I piętrze w sali zajęć grupowych oraz 2 zestawy w wypożyczalni na parterze / dla czytelników starszych i niepełnosprawnych/. Nowoczesny sprzęt pozwala czytelnikom na samodzielne zdobywanie i pogłębienie wiadomości oraz korzystanie z nowoczesnych form zdobywania informacji przy użyciu nowoczesnych programów multimedialnych. Biblioteka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt taki jak telewizor 50 calowy, kino domowe, DVD
Rok 2012 był przełomowy w pracach informacyjno ? bibliotecznych. W tym czasie biblioteka została wyposażona w komputerowy program MAK, umożliwiający stworzenie komputerowej bazy zbiorów bibliotecznych. Proces komputeryzacji znacznie usprawni działalność informacyjną biblioteki. Pozwoli na stworzenie dodatkowych źródeł informacji o zbiorach bibliotecznych. Lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Duża przestrzeń pomieszczenia w którym znajdują się regały z książkami sprawia łatwość do ich dostępu. Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń powoduje dobrą widoczność księgozbioru, dobrą atmosferę do nauki, pracy i rozrywki. W dużej mierze wykorzystywana jest też sala zajęć grupowych znajdująca się na piętrze. Umożliwia organizowanie różnych wystaw, konferencji, szkoleń, konkursów tematycznych itp. Wyposażenie biblioteki daje możliwość zaprezentowania omawianych tematów w postaci pokazów, prezentacji, lub filmów edukacyjnych, a także możliwość z korzystania z komputerów z dostępem do Internetu, co znacznie zwiększa efektywność podejmowanych działań. W sali zajęć grupowych odbywają się również zajęcia Świetlicy Środowiskowej.

Dane zebrała mg Anna Tłuchowska

Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kontakt

ul. Sierpecka 26
87-605 Tłuchowo
tel. /54/ 287 64 37
gbp.tluchowo@nullinteria.pl

Licznik

  • 61953Odsłon razem:
  • 11Odsłon dzisiaj:
  • 27Odsłon wczoraj:
  • 523Odsłon miesięcznie: