Historia

Krótka historia

 

Nie można tworzyć współczesności i przyszłości nie pamiętając o przeszłości, dlatego warto chociażby krótko przypomnieć zmagania wcześniejszej działalności czytelniczej. Tak jak na przestrzeni wieków znaczenie słowa biblioteka ulegało przeobrażeniom, tak również przeobrażeniom ulegała organizacja i zakres oddziaływania instytucji bibliotecznej. Najczęściej spowodowane było to, czynnikami społecznymi, historycznymi a często ekonomicznymi. Przeglądając karty historii, nawet tej niedalekiej, w okresie zaborów i zaraz po odzyskaniu niepodległości czytelnictwo nie było powszechne, ponieważ dostęp do kultury i oświaty w tamtych czasach był ograniczony. Wielu mieszkańców wsi nie chodziło do szkoły i co wiązało się z tym, że nie umiało czytać. Stan ten zaczął ulegać poprawie w latach 1920 ?1939, po upowszechnieniu szkolnictwa. To właśnie szkoły propagowały czytelnictwo
i zakłady biblioteki. Działalność czytelnicza prowadziły też organizacje społeczne.
W Tłuchowie przyjął się zwyczaj zbierania się w jednym domu po kilka lub kilkanaście osób i słuchania czytanych przez jedna osobę fragmentów wybranej książki. Były to tak zwane sąsiedzkie wieczorki czytelnicze.
Czas okupacji niemieckiej, a więc lata 1939 ?1945, to okres uśpienia, regresu polskiej kultury i nauki. Czytanie polskich książek było całkowicie zabronione. Istniał nawet zakaz sąsiedzkich spotkań. Posiadanie polskich książek groziło sankcjami. Wprowadzono także zakaz używania języka polskiego w miejscach publicznych. Szkoły były zamknięte, wielu mieszkańców Tłuchowa i okolicznych wsi wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, bądź wysiedlono z ich gospodarstw.
?W 1945r. mimo powojennych trudności w zaopatrzeniu w najpotrzebniejsze artykuły, panował optymizm i ożywiona praca. Z każdym rokiem następował postęp w gospodarce
i kulturze?.
W 1948r. ówczesne władze państwowe wprowadziły zarządzenie tworzenia bibliotek publicznych. W tym właśnie czasie powstała Biblioteka Publiczna w Tłuchowie, która do roku 1965 znajdowała się najpierw w przybudówce, a później na poddaszu, dawnego drewnianego budynku urzędu gminy. (Budynek, który kiedyś znajdował się naprzeciw domu państwa Tadeusza i Janiny Pawłowskich, a poddano go rozbiórce w 2001 roku) W 1965 roku bibliotekę przeniesiono do nowo wybudowanego budynku Wiejskiego Domu Kultury.
W 1991 roku bibliotekę ponownie przeniesiono – tym razem do „nowego” budynku urzędu gminy. Do października 2011r. Gminna Biblioteka Publiczna znajdowała się w budynku Urzędu Gminy.

Od początku istnienia ? w 1948r . Bibliotekę Publiczną prowadzili:
Teresa Szczepańska
Weronika Zaćmińska
Wacława Witkowska
Krystyna Drzewiecka
Wacława Słomkowska
Stefan Stanżewski
Teresa Krysztoforska
Ewa Górecka
W 1979 r. prowadzenie biblioteki przyjęła Krystyna Michalska, która prowadzi ją do chwili obecnej, (tj. 2012r.)

Nowa biblioteka

 

W 2011r. Biblioteka Publiczna otrzymała prezent ? własny, nowy, przestronny obiekt dobudowany do Gminnego Ośrodka Kultury. Teraz dwie duże instytucje kulturalne działające w sąsiedztwie tego samego budynku stanowią ośrodek życia intelektualnego i kulturalnego środowiska lokalnego. Po dobudowaniu nowego obiektu, dnia 25 października 2011r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego lokalu biblioteki o pow. 248m?.

Zmiana lokalizacji biblioteki spowodowała, że stała się ona prawdziwym centrum udostępniania informacji, a także kształtowania prawidłowych postaw czytelniczych. Biblioteka znajduje się w miejscu łatwo dostępnym dla wszystkich mieszkańców gminy a wybudowanie jej w pobliżu Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Przedszkola Publicznego sprawiło, że w dużej mierze korzystają z niej dzieci, uczniowie i pracownicy oświaty
W lokalu znajdują się: wypożyczalnia, sala zajęć grupowych, pokoje administracyjne, zaplecza oraz sanitariaty. Biblioteka umożliwia użytkownikom korzystać z 6 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu znajdujących się : 4 stanowiska na I piętrze w sali zajęć grupowych oraz 2 zestawy w wypożyczalni na parterze / dla czytelników starszych i niepełnosprawnych/. Nowoczesny sprzęt pozwala czytelnikom na samodzielne zdobywanie i pogłębienie wiadomości oraz korzystanie z nowoczesnych form zdobywania informacji przy użyciu nowoczesnych programów multimedialnych. Biblioteka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt taki jak telewizor 50 calowy, kino domowe, DVD
Rok 2012 był przełomowy w pracach informacyjno ? bibliotecznych. W tym czasie biblioteka została wyposażona w komputerowy program MAK, umożliwiający stworzenie komputerowej bazy zbiorów bibliotecznych. Proces komputeryzacji znacznie usprawni działalność informacyjną biblioteki. Pozwoli na stworzenie dodatkowych źródeł informacji o zbiorach bibliotecznych. Lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Duża przestrzeń pomieszczenia w którym znajdują się regały z książkami sprawia łatwość do ich dostępu. Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń powoduje dobrą widoczność księgozbioru, dobrą atmosferę do nauki, pracy i rozrywki. W dużej mierze wykorzystywana jest też sala zajęć grupowych znajdująca się na piętrze. Umożliwia organizowanie różnych wystaw, konferencji, szkoleń, konkursów tematycznych itp. Wyposażenie biblioteki daje możliwość zaprezentowania omawianych tematów w postaci pokazów, prezentacji, lub filmów edukacyjnych, a także możliwość z korzystania z komputerów z dostępem do Internetu, co znacznie zwiększa efektywność podejmowanych działań. W sali zajęć grupowych odbywają się również zajęcia Świetlicy Środowiskowej.

Dane zebrała mg Anna Tłuchowska

Zegar

Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.

Kalendarz

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kontakt

ul. Sierpecka 26
87-605 Tłuchowo
tel. /54/ 287 64 37
michalskakrystyna@nullinteria.pl

Licznik

  • 49250Odsłon razem:
  • 7Odsłon dzisiaj:
  • 9Odsłon wczoraj:
  • 68Odsłon miesięcznie: